Barış ve Demokrasi Partisi

Taksim Müdahalesi’ne Kınama

Posted on: 23/08/2011

İstanbul Demokratik Kent Konseyi, Kandil hava harekatını protesto etmek için Pazar günü  Taksim’de yapmak istediği basın açıklamasının polis tarafından müdahale edilmesini kınadı.

İstanbul Demokratik Kent Konseyi, Kandil’e yapılan hava harekatı ve süren operasyonlarla ilgili dün Taksim’de yapmayı planladığı basın açıklamasına polisin gaz ve copla müdahale etmesini protesto etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan açıklamayı okuyan Mahmut Sürmeli, Konsey’in barış adımlarının atılması talebiyle yapmak istediği basın açıklamasına İstanbul Emniyeti’nin takındığı antidemokratik ve saldırgan tavrı kınadıklarını söyledi.

“Hiçbir neden yokken onlarca insanın gaz bombalarıyla yaralanmasını ve yine gözaltına alınmasının, Başbakan ve hükümet yetkililerinin bilgi ve talimatı dışında olmadığına inanıyoruz”

“Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın”

Açıklamada, seçimlerde 36 milletvekilinin seçilmesi ve yeni anayasa yapılacağına dair söylemlerin “barışa” dair umut verici olduğu ancak Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesi ve seçilmiş vekillerin meclise gelmesinin önünün tıkanmasıyla bunun yok olduğu belirtildi.

“Başbakan yalnız silahlı güçler arasındaki savaşı şiddetlendirmekle kalmayıp, sivil siyaset yapan, barışı savunan tüm güçleri hükümet yanlısı medya desteğiyle, açıkça hedef göstererek çok tehlikeli bir süreci başlatıyor”

Savaş ve saldırıların Konsey’in barış için mücadelesini engellemeyeceği belirtilen açıklamada, operasyonların durdurularak müzakerelere başlanması ayrıca dünkü olaylarda gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi.

“Canlı kalkanlara bakıp utanmalıyız”

Avukat Eren Keskin de Başbakan’ın Barış ve Demokrasi Partisi’den (BDP) sürekli  PKK ile arasına mesafe koymasını talep ettiğini ancak PKK’nin hangi gerçekten ortaya çıktığını sorgulamadığını söyledi.

Keskin, Kürt sorunun çözümü için sadece Kürtlerin değil tüm Türkiye’nin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

“Hakkari’de canlı kalkan olarak en radikal eylemi yapan barış anneleri var. Biz neden bir şey yapamıyoruz; bundan utanmalıyız. Hem gerilla hem de asker annesinin acısı eşittir; artık barış sesini yükseltmeliyiz.”

İHD’ye göre, dünkü olaylarda 12 kişi gözaltına alındı.

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: