Barış ve Demokrasi Partisi

Partimizden ve DTK ’dan Sayın Öcalan’la Görüşme Talebi

Posted on: 23/08/2011

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Siirt Milletvekili Gültan Kışanak ve DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, Abdullah Öcalan ile görüşme talebinde bulundular

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Siirt Milletvekili Gültan Kışanak ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, Adalet Bakanlığı’na başvuru yaptı.

Demirtaş, Kışanak, Türk ve Tuğluk’un İmralı Cezaevi’ne giderek Abdullah Öcalan ile görüşme talebinde bulunduğu başvuru bugün (22 Ağustos 2011) Adalet Bakanlığı’na iletildi.

DTK ve BDP Eşbaşkanları haftalardır avukatlarıyla görüştürülmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvurdu

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üç haftayı aşkın bir süredir “hava muhalefeti” ve “koster arızalı” gibi gerekçelerle avukatları ile görüştürülmemesi kamuoyunda büyük bir tepkiye neden olurken, DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş ile Sêrt (Siirt) Milletvekili Gültan Kışanak, İmralı Cezaevi’nde bulunan Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulundu.

Öcalan, avukatları ile yaptığı son görüşmede hükümetin tutumuna tepki göstererek “bu koşullarda olmayacağını” söylemişti. Öcalan, avukatlara ise bundan sonra görüşmeye gelemeyebilirsiniz uyarısında bulunmuştu. Öcalan’la yapılması gereken avukat görüşlerinin üç haftayı aşkın bir süredir engellenmesi Kürtlerin büyük tepkisine neden olurken, KCK ise yaptığı açıklamada Öcalan’ın sağlık durumundan endişe duyduklarını belirterek, bu durumun hükümet tarafından verilmiş bir “savaş ilanı” olduğunu açıklamıştı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: