Barış ve Demokrasi Partisi

İstanbul ve Amed’de Pazar Günü Kitlesel Basın Açıklamaları Yapılacak

Posted on: 20/08/2011

 

Duyuru-Amed’de yaşayan halkımıza duyuru.. Güneye yönelik operasyonu kınama amaçlı olarak düzenleyeceğimiz yürüyüş, pazar günü saat 16:00’da başlayacaktır.  Yürüyüş yarın 21 Ağustos pazar günü saat 16.00’da BDP Diyarbakır il binası önünden Koşuyolu Parkı’na doğru yapılacaktır. Tüm halkımız davetlidir.

BDP Amed İl Örgütü

==========================================

Duyuru-İstanbul Demokratik Kent Konseyi 21 Ağustos Pazar günü Saat 13:00’de Taksim Tramvay durağında kitlesel bir basın açıklaması yapacaktır.

Açıklama metni.

Değerli Basın Emekçileri ve Kamuoyu,

İstanbul Demokratik Kent Konseyi olarak son günlerde özellikle Kürt sorununun çözümü noktasında hükümetin  savaşın dilini, barışın getireceği huzur ve rahatlığa tercih ettiğini görmüş olmamız tüm Türkiye Halkları adına geleceğe yönelik endişelerimizi arttırmıştır.

Bir yandan sivil anayasa ve demokratik çözümden dillerinin ucuyla bahseden egemenler pratikleriyle savaş çığırtkanlığı yaparak özellikle Kürdistan’da Çiller dönemini mumla aratacak uygulamalar geliştirmektedirler.

Operasyonlara hız kesmeden devam etmekte olan Türk Silahlı kuvvetleri bu günlerde Kandili bombalamak  bahanesiyle bölgenin sivil ve masum halklarına ölüm ve felaket yağdırmaktadır.

Tam da faili meçhullerin faili olan özel timcilerin itirafları sonucu Susurluk ve devam eden süreci yargılanırken Türkiye Kürdistanı’nda özel timin tekrar gündeme getirilmesi Kürt Halk Önderi

Sayın Abdullah Öcalan’ın hükümet ve yöneticilerin Çillerleştiği konusundaki öngörüsünün  ne kadar yerinde bir tespit olduğunu doğrulamaktadır.

Özel yetkili valiler projesi de aslında açılım diye ortaya konan anlamsızlığın tam bir geriye dönüş ve OHAL sürecini yeniden bir başka biçimde işletmek olduğunu çok açık olarak gözler önüne sermektedir.

  Değerli Basın Emekçileri ve Kamuoyu 

 Bizler İstanbul Demokratik Kent Konseyi olarak sadece Türkiye Demokrasi güçlerine değil Avrupa ve tüm dünyanın bütün demokrat ve özgürlükçü güçlerine sesleniyoruz.

 Bir yandan demokratikleşmeden bahsederken diğer yandan Kürt sorunun çözümü için Sri Lanka modelini tartışan bir hükümetin barış ve demokrasi konusundaki samimiyetine ne ölçüde inanabiliriz?Srilanka bir çözüm modeli değil, bir katliam modelidir.Acı gözyaşı ve sivil halkların katledilmesi anlamına gelmektedir.

12 Eylül faşist darbesinin politikalarına paralel bir imha ve asimilasyon projesidir. Kendi ülkesinin halkları üzerinde yıllardır sürdürdüğü imha ve asimilasyon politikalarını şimdi de Sri Lanka modelini ortaya atarak  gündeme getiren bir iktidarla hangi dilden konuşmak gerekir?

Bu süreçte AKP’nin kendi Kürdünü oluşturma ya da başka bir deyimle Kürt halkının temsiliyeti noktasında Kürt halk gerçeğinin dışında alternatif yaratma çabalarının da pratik bir karşılık bulmamış olması başbakanın şahsında hükümetin pervasızca savaş çığırtkanlığı yapmasının önemli sebeplerinden biridir.

Buna bağlı olarak Çukurca ve Silvan çatışmaları bahane edilerek kirli savaşın yükseltilmesi AKP hükümeti ve emperyalist güçlerin yeni istismar stratejisi olmuştur.

Değerli Basın Emekçileri ve Kamuoyu 

Sonuç olarak Kürt halkı kendisini özgürlüğe ve barışa götüren yolda temsiliyet mercii konusunda hiçbir tereddüt yaşamamaktadır. Hiçbir tartışmaya yer olmaksızın bu yetkili tek merci ve muhatap Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’dır.

Sayın Öcalan’a uygulanmakta olan tecrit savaş sebebidir. Sayın Öcalan’ın sağlığının, özgürlüğünün ve haberleşme imkanı üzerinde oluşturulmuş tecridin bir an önce kaldırılarak barış görüşmelerinin tek muhatabı olan Sayın Öcalan ile yeniden ve olanca ciddiyeti ile bu görüşmelerin başlatılması gerekmektedir

  AKP hükümeti ve Başbakan,

Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın “Ciddiyetine yakışır davranırlarsa bir haftada bu sorunu çözerim” demesine rağmen savaş çığırtkanlığına ısrarla devam etmesi tarihin önünde bütün sorumluluğu kendi üzerine yıkmış bulunmaktadır. Tarihi bir kırılma noktasından geçtiğimiz şu günlerde AKP hükümeti ve Başbakan sorumluluklarının bilincinde olarak hareket etmek zorundadırlar. Türkiye halkları barış beklemektedir. Tehdit ve tecritle barış gerçekleşemez.

İstanbul Demokratik Kent Konseyi 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: