Barış ve Demokrasi Partisi

Demirtaş: Boyun eğecek halimiz yok

Posted on: 20/08/2011

Demirtaş “Ölümlerden Başbakan sorumlu”

13:00 / 19 Auğustos 2011

İSTANBUL – BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, son yaşananların Silvan olayı ile başlamadığını seçim öncesinde planlandığına işaret ederek, rest çekmediklerini ancak boyun da eğmeyeceklerini söyledi. Demirtaş ‘’yaşanacak her ölümden Başbakan sorumludur’’ dedi.

BDP Eş Genel Başkanları Hamit Geylani ve Filiz Koçali, Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, ile milletvekilleri Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder son gelişmelere ilişkin BDP İstanbul İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda BDP adına açıklamayı, Grup Başkanı Selahattin Demirtaş yaptı.

“Şu saatten sonra yaşanacak her ölümden hükümet ve devlet değil Başbakan’ın kendisi sorumludur” diyerek konuşmasına başlayan Selahattin Demirtaş, yaşananları doğru değerlendirmek gerektiğini, doğru değerlendirilmediği takdirde, ulaşılacak çözüm perspektiflerinin büyük yanılgı olacağını ve Türk toplumuna zarar vereceğini söyledi.

Konuşmasında Demirtaş, “Bizim sesimiz çatışmaların, ölümlerin olmadığı günlerde Türkiye kamuoyuna ulaşmadı. Kürt sorunu öylesine bir tartışma düzeyine geldi ki, ölümler olmadığı dönemlerde, söylediğimiz her söz suya yazılmış yazı gibi oluyor. Bu ölümler ülkenin en acil gündemidir. Hiçbir siyasi partinin bundan daha acil bir gündemi olamaz. Dolayısıyla Başbakan ‘sözün bittiği yerdeyiz’ derken, savaş gerçeğine vurgu yapıyordu. Biz de barış gerçeğine vurgu yapıyoruz, sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

Bugüne kadar BDP olarak çok sayıda barış etkinliği düzenlediklerini belirten Demirtaş, bunlardan en etkililerinden birinin de “Canlı Kalkan” eylemi olduğunu dile getirerek, bu eylemleri yaptıkları zaman ise, hükümet tarafından hakaretvari bir dille karşılandıklarını ve eylemlerinin “PKK’yi korumaya dönük eylem” olarak değerlendirildiğini söyledi. Demirtaş, “Bunları o tarihte görmeyenler, anlayamayanlar, bugün en çok BDP’yi suçlayanlardır” dedi.

‘SÜREÇ SEÇİM ÖNCESİNDE PLANLANDI’

Son yaşanan gelişmelerin Silvan olayı ile ilgili olmadığını ve seçim öncesinde planlanmış bir süreç olduğunu dile getiren Demirtaş, Başbakan’ın seçim meydanlarında “Kürt sorunu bitmiştir” açıklamasının da bunu kanıtladığını vurguladı. Demirtaş, “Bu tarihler PKK’nin ateşkesi 3. kez uzattığı tarihti. Başbakan seçim meydanlarında Öcalan’ı asmaktan bahsediyordu. Bunların doğru anlaşılması lazım. Silvan olayı ise, Başbakan’ın elindeki projenin, somut olarak hayata geçirilmesini için sadece gerekçe yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Hükümetin neden böyle bir tercihte bulunduğunun da iyi anlaşılması gerektiğine vurgu yapan Demirtaş, Başbakan’ın uzun yıllardan beridir açılımdan bahsettiğini, ama elinde buna dair tek bir somut projenin olmadığına dikkat çekerek, “AKP’nin projesizliğinin de seçimden sonrası teşhir olacağı nedeniyle bu süreç başlatıldı” dedi. AKP’nin en büyük kaygısının elinde bir dosya proje olmaması olduğunu söyleyen Demirtaş, AKP’nin bunun saklanması konusunda büyük ustalığa sahip olduğunu kaydetti. Demirtaş, AKP’nin sadece Kürt sorununda değil, başörtüsü başta olmak üzere hiçbir konuda projesi olmadığına işaret ederek, “Velev ki PKK Kürt sorununun önünde engeldir diyelim. Başörtüsü sorununda da, Alevi sorununda da mı PKK engeldir. Kamuoyu bunu kendisinden sorsun. Ama AKP topu başkasına atma konusunda ustalık dönemini yaşamaktadır.”

‘KÜRT MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ ÖNÜNDE EN BÜYÜK ENGEL AKP’

Kürt sorununun çözümü önündeki en büyük engelin AKP’nin politikasızlığı olduğunu dile getiren Demirtaş, “Sorunun çözümü önünde ne derin devlet, ne JİTEM, ne ordu, ne karanlık güçler engeldir. Tek engel Başbakan’ın somut projesinin olmayışıdır” dedi. Demirtaş, 30 yıldır Kürt sorununa yaklaşımın bu şekilde devam ettiğini, 30 yılın ardından gelinen noktada ise AKP’nin gelmiş olduğu noktanın aynı nokta olduğunu söyledi. Halka seslene Demirtaş, “Türk halkı özellikle bunu anlamalıdır. Evlatlarını askere gönderen aileler bunu anlamalıdır. Ortada savaş isteyen bir halk yoktur” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın geçtiğimiz ay yaptığı, “Biz bu sorunu bir haftada hallederiz” açıklamasına dikkat çeken Demirtaş, bu açıklamaya karşı Başbakan’ın tek bir kelime dahi kullanmadığını, aksine böylesine ciddi bir çağrıyı, pratikte ciddiye almadığını gösterdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan’a seslenen Demirtaş, “Sayın Başbakan bu öneriye hiçbir şey söylemediniz. Acaba İmralı’ya giden heyet aracılığı ile cevap verdiniz mi? Eğer cevap verdiyseniz, ‘Bir haftada hallederiz’ diyen bir örgütün liderine ne dediniz? Bunu bilmek istiyoruz. Bunun için de İmralı’daki müzakerelerin bundan sonra açık yürütülmesini istiyoruz. Kim ne söylüyorsa kamuoyunun bilmeye hakkı vardır. Türkiye kamuoyu müzakerelere karşı değildir. Bu nedenle kiminle müzakere yürüttüyseniz, kandırmaya ve oyalamaya değil, iknaya yönelik bir müzakere yürütülmesini talep ediyoruz. Ne konuşuyorsunuz, nerde tıkanıklık var, ateşkeslere karşı neden operasyonlar yapıldı, bunları bilmek istiyoruz. Eğer bunları açıklayamıyorsanız, ortada bir suç var diyebilir miyiz?” diye sordu.

‘FAŞİZM İLE ARANIZA MESAFE KOYUN’

Tüm bu gelişmelerin yaşanmasının ardından, hiçbir gelişme yaşanmamış gibi, BDP’nin hatalı gösterildiği ve sürecin sorumluluğunun yüklendiğini ifade Demirtaş, hükümete, “BDP’nin 3 bine yakın yönetici ve üyesini, belediye başkanını zindanda tutan sissiniz. Seçim barajı ile bizi parlamento dışında tutan sissiniz. Parlamentoyu tercih eden ise biziz. Diyalog dışında başka seçeneğin olmadığını söyleyen biziz. Ama operasyon yapan sissiniz. Ama sonuçta şiddetle arasında mesafe koyması gereken bizmişiz. Faşizm ile aranıza en az bizim kadar mesafe koyun. Bu kadar vicdansızlığı ilkesizliği kabul etmeyeceğiz. Kim savaş yanlısı iyi anlaşılmalı. ‘Tek yol barış’ diyebiliyorsak, bu konudaki samimiyetimizin görülmesi lazım” çağrısında bulundu.

Çatışmaların ve can kayıplarının son bulması için tek çözüm yolunun çift taraflı ateşkes olduğunu ifade eden Demirtaş, “Başbakan ‘PKK eylem yapmasın operasyonları durduracağız’ demelidir. O zaman siyasetin bu sorunu ne kadar rahatlıkla çözeceğini göstereceğiz. Ama siz her gün ‘terör var, özerliği tartıştırmam’ derseniz, şiddet yanlısı siz olursunuz” dedi.

CHP’ye de seslenen Demirtaş, CHP’nin “Akil Adamlar Komisyonu” önerisinin arkasında durmasını isteyerek, “Eğer bunun arkasında duracaksa, hemen bu komisyonu oluşturalım” dedi.

Sınır ötesi hava operasyonuna değinen Demirtaş, “Kandil’e her gün savaş uçakları ile gitmek yerine, makul olanı yapalım. Kürtler ne köle gibi, ne ikinci sınıf vatandaş gibi, ne de ‘terörist’ gibi adlandırılmayı kabul eder. Kürtler barış ve özgürlük istiyor” şeklinde konuştu.

‘BOYUN EĞECEK HALİMİZ YOK’

BDP ve DTK’ya yönelik gözaltı ve tutuklama ile gözaltına alınacakların listesi iddialarına ilişkin de konuşan Demirtaş, şunları belirtti: “Başbakan’ın bizi tehdit etmesi, Bu işi farklı bir yere götürür, biz bunun uyarısını yapıyoruz. Devlet bizi tutuklayabilir, infaz edebilir, bütün bunları yapması için gücü de vardır. Ama bunları yapacak meşruiyeti yoktur. Tehditler ve restler ile bu iş çözülseydi, çoktan çözülürdü. O yüzden biz rest çekmiyoruz. Devlet bunları yapacak diye de, boyun eğecek halimiz yok. Kim ne derse desin, Türkiye’ye barış gelecektir. Vicdanı olan herkesi, sadece BDP’nin yanında değil, barışın yanında olmaya çağırıyoruz. Toplum çılgınlaşmadan, sağduyusunu koruduğu yerde, kışkırtmaları bırakın diyoruz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: