Barış ve Demokrasi Partisi

BDP anamuhalefet olmaya hazırlanıyor

Posted on: 06/08/2011

BDP anamuhalefet olmaya hazırlanıyor
========================
4 Eylül tarihinde kongreye gidecek olan BDP, hazırlıklarını sürdürüyor. İl ve bölge toplantılarını 10 Ağustos tarihine kadar tamamlamayı hedefleyen BDP, yeni yönetimi belirlemenin yanı sıra, AKP’nin alternatifi anamuhalefet partisi olma hazırlığında. Meclis’e dönüp dönmeme de bu kongrede karara bağlanacak.

BDP’de anamuhalefet hazırlığı

BDP kongrede, Demokratik Özerkliğin inşası, Meclis’e dönüp dönmeme, yeni anayasa, çatı partisi ve ana muhalefet olma gibi birçok önemli konuyu tabanıyla tartışacak.12 Haziran seçimlerindeki istifalar ve yürütülen siyasi operasyonlar kapsamında birçok yöneticisinin tutuklanması nedeniyle BDP, 4 Eylül tarihinde Olağanüstü Kongre’ye gidecek. Kongrede öncelikle süreci ve gelişmeleri karşılayıp, cevap olabilecek nitelikte ve toplumsal genişlikte bir yönetimin oluşması hedeflenirken, BDP’nin önümüzdeki dönem temel bazı konulardaki politikaları da bu kongre ile belirlenecek. 20 Temmuz tarihinde Kongre çalışmalarına başlayan BDP Merkezi Kongre Komisyonu, DTK’nin 30-31 Temmuz tarihlerindeki Genel Kurulu’ndan sonra çalışmalarına hız verdi. Daha önce Diyarbakır, Serhat, Çukurova, İç Anadolu, Marmara ve Ege bölgelerinde geniş bölge toplantıları yapmayı kararlaştıran komisyon, bu toplantılara hazırlık amacıyla da illerde geniş katılımlı il toplantıları düzenlemeye başladı.

Halkın önerileri alınacak

Toplantıların yapıldığı illerde, sivil toplum örgütleri ve değişik kesimlerin katıldığı kurum toplantılarının yanı sıra geniş katılımlı halk toplantıları da düzenleniyor. Bu toplantıların ardında da bölge toplantıları gerçekleştirilecek. Yapılan ve yapılacak olan bölge toplantılarında önümüzdeki süreci karşılayabilecek nitelik ve genişlikte bir yönetimin oluşması için öneriler alınırken, BDP’nin Meclis’e dönme, ilan edilen Demokratik Özerkliğin pratikleştirilmesi ve hayata geçirilmesi gibi kritik konularda da tabanının görüş ve düşünceleri alınıyor. Bu toplantıların 10 Ağustos tarihine kadar bitirilmesi hedeflenirken, toplantılarla alınacak görüş ve düşüncelerin en üst düzeyde kongreye yansıtılması ve tabanın düşüncelerinin politika haline dönüştürülmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda DTK bileşeni olan BDP’nin ilan edilen özerklik uygulamasının nasıl pratikleştirileceğinin tabana danışacağı ve bu konudaki soru işaretlerine yanıt aranacağı belirtiliyor. Edinilecek düşünce ve öneriler kapsamında tüzük ve program değişikliğinden, verilecek mücadelenin hattının belirlenmesine kadar bazı kararlaşmalara varılacak.

Çatı, önemli gündem

BDP Kongre Komisyonu Demokratik Ulus stratejisi kapsamında Çatı Partisi veya Türk ve Kürt halkının ortak geleceği kapsamında bir dizi çalışmayı da, kongre çalışmaları kapsamında ele aldı. “Türkiye halkları için tek çıkar yol, gerçek bir demokrasi ve özgürlük çizgisi olan ve temel dinamiğini Türkiye sol ve demokrasi geleneğimizin oluşturduğu yoldur” diye formüle edilen bu çalışmanın başarılı kılınması için neler yapılması gerektiği ve önceki denemelerde eksik kalınan yanların da sözkonusu toplantılarda ele alınması bekleniyor.

Anamuhalefet partisi geliyor…

Ayrıca kendisini “demokratik ana muhalefet partisi” olarak nitelendiren BDP’nin anayasa çalışmalarından AKP’ye muhalefete kadar Türkiye gündeminde olan birçok konuya ilişkin de hazırlık yapması ve bütün bu konulardaki yönelimini de kongre kararı haline getirmesi bekleniyor. Özellikle Anayasa konusunda hem bir taraftan AKP ile görüşmeler yürütülürken öte yandan da BDP tabanının mobilize edilmesi ve Türkiye kamuoyu ile birlikte demokratik, sivil ve gerçekten Kürt sorunu başta olmak üzere diğer sorunlara çözüm olabilecek bir anayasa talebinin daha görünür kılınması amacıyla bir dizi eylem ve etkinlik kararı alınabileceği belirtiliyor.

HABER MERKEZİ – ANKARA /DİHA – Güncellenme : 05.08.2011011

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: