Barış ve Demokrasi Partisi

Özerklik sanatı da özgürleştirecek

Posted on: 31/07/2011


Laz Marks olarak da bilinen tiyatro oyuncusu ve yazar Haldun Açıksözlü, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından ilan edilen Demokratik Özerklik’in, kültürel ve sanatsal açıdan da değerli olduğunu söyleyerek; sanat çevrelerinin desteklemesi gerektiğini savunuyor. “Biz sanat üreticilerinin yaşamsal kaynağı da aslında özerkliktir” ifadeleriyle, Demokratik Özerklik’in önemine vurgu yapan oyuncu Haldun Açıksözlü, bunun sanatın özgürleşmesine de katkı sunacağı fikrinde.

Sanat özerk, sanatçı özgür olmalı“Mesele sadece kendi dilinde sanat yapmak da değildir; aynı zamanda kültürel değerlerin sanatta yeniden vücut bulmasıdır. Sanat özgür ve özerk olmalıdır, bu durumda sanatçı da özgür olmalıdır. Özgürlük soyut bir kavram değil, sorumluluğun bilincinde olmaktır. Sorumluluğun ise bilinçle doğru orantıda olduğunu düşünüyorum” şeklinde özette bulunan Açıksözlü, Demokratik Özerkliği talep edenleri de, “Bu sorumluluğun bilincinde olanlar ve insana yakışan bir hayatı kurgulamanın da bu sorumlulukla gelişeceğini bilenler” olarak niteliyor.Sanatın her evresinde anadil

Sanatın, Demokratik Özerklik yoluyla, “Kapitalist pazar – piyasa ilişkisinin dışına çıkabileceğini ve meta değil bir değer olarak insan aklını ve yürekleri beslebileceğini” belirten oyuncu Haldun Açıksözlü, anadil eğitiminin gerekliliğine de vurgu yaparak, sanatın ve eğitimin her evresinde anadilin hayat bulmasının önemli olduğunu kaydediyor. Haldun Açıksözlü’ye göre de, Demokratik Özerklik modeli yalnızca Bölge ile sınırlı bırakılmamalı: “Bölge’de yaşayan halkın özerkliği yeterli değildir ve talebin bu sınırlar içinde kalmayacağını da biliyorum. Anadolu’da en küçük birime kadar Demokratik Özerklik’in yaşama geçirilmesinin şart olduğu fikrindeyim.” Haldun Açıksözlü, son olarak, Demokratik Özerklik’in, sistem içi sınırları zorlayan bir proje olduğu için, sisteme muhalif tüm kesimlerce desteklenmesini öneriyor.

Adil Barış KURT
Özgür Gündem  31.07.2011


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: