Barış ve Demokrasi Partisi

Zeytinburnu ilçe başkanı’na son durumu sorduk

Posted on: 27/07/2011

Zeytinburnu’nda faşist saldırıya uğrayan Dostlar Kıraathanesinin sahibi Ali Düştü ile kıraathanenin önündeyiz, İşyeri paramparça, 4-5 senedir burada esnaflık yaptığını ileten Ali Düştü “Çarşamba nerdeyse 10 araçla sivil resmi polisler geldi ve üst arama, kimlk kontrol yaptılar, bunun nedenini sorunca rutin işlem olduğunu, heryere yaptıklarını ilettiler, ama buna rağmen yakındaki kahvehaneye nedense uğramadılar” diyor.

Arama sonucunda ne oldu, herhangi bir şey buldular mı yada?

Hiç bir şey diyor Düştü ve devam ediyor, “bir çakı dahi bulamadılar, herkesin üstünü başını aradılar, kimlikler toplandı, kontroller yapıldı, geri getirildi, birşey bulamazlar ki, biz hep burdayız, ne aradılar ki? ” ve  Ertesi gün saldırı gerçekleşmiş…Çoğu saldırıya uğrayan işyeri, olduğu gibi dururken bir diğer kahvene ise olayın ardından hemen camlarını değiştirmiş…

Zeytinburnu ilçe başkanı Nezir Erdem’e soruyoruz  “Neden Zeytinburnu?

Seçim döneminde Şeçim bürolarımızı çok kalabalık kitlelerle açtık, Zeytinburnunda partimiz yükselişe geçti, 3-4 bin kişiyle burada miting yaptık, Seçim zamanı bizler adına çok verimliydi,oy oranımız yüzde yüz arttı nerdeyse ve  seçim boyunca arabımızda 2 kişi ile gezdi, herhangi bir olayla karşılaşmadı, yürüyüşler yaptık, herhangi bir proveke olayla karşılamadık, şimdi neden oluyor?..bu olay seçim zaferimizi görüp engellemeye dönüktür. Burada can güvenliği olmadığını düşünen kürt halkının işini gücünü bırakıp gitmesini isteyenler var.

Son durum nedir?

Şuan durum sakin gibi, son 2 gün herhangi bir olay olmadı, sadece gözaltına alınan arkadaşların biran önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

Saldırılara dikkat çeken husular neydi?

Çevik kuvet nezaretinde ellerinde sopalar, baltalarla yürüyüş yapan bir kitleden bahsediyoruz, ilk gecelerde emniyet amirini aradım, emniyete gittik ama bir muhatap bile bulamadık”

“Zeytinburnu’nda birşey olmadıysa bu halkın sabrı, sakinliğie davet edişlerimize olumlu yanıtları, dikkate almalarından kaynaklıdır. Bunun bir oyun olduğunu anlatma çabam sürdü. Saldırgan taraflardan biri olmadıysak bu halkın gösterdiği sabırdandır, telkinlerimize karşılık vermesindendir” diyerek Zeytinburnu ilçe başkanı Nezir Erdem “halkımıza çok çok teşekkür ediyoruz” , “bir 6-7 eylül vakası yaşatılmak istendi burada, ama halkımız sağduyulu davrandı” diyor.

Nezir Erdem bir kaç gün önce  aydınlık gazetesine verdiği röportajdan bahsediyor ve gazeteyi gösteriyor,  ilettiği bazı noktaların çarpıtılarak, farklı ve eksik yazılmasından şikayet ediyor. Medyanın olayları öğrenmek için ziyaretini önemli karşılaması yanında aktarımın bunca yanlı olmasıda onu kızdıyor.

Bu arada Eğitimsen bir nolu şubeden 6 ziyaretçi “geçmiş olsun”a geliyor ilçeye.

Şube başkanı Barış Ocak ” size yapılan saldırıları kendime yapılmış sayıyor ve sizleri sonsuz destekliyoruz” diyerek ziyareti anlamlaştırıyor. 

İlçe Başkanı “Biri ağır olmak üzere, dövülerek ve kurşunla 5 kişinin yaralanmalar söz konusu.” diye olaylarda kolu kırılan topuğuna ve omzuna kurşun sıkılan insanlarımızdan bahsediyor.

Bizler ordayken zaman ve başka gazete, dergilerden de röportaj isteyen muhabirleri görüyoruz, bu anlamda herkesin bir hassasiyeti var, Nezir Erdem blok bileşenlerin ilgisinin azlığından  yakınıyor “destek çok eksik kalıyor”

İlçe’den ayrılmadan önce Sebahat Tuncel’inde içinde olduğu İstanbul vekillerden bazılarının çarşamba günü esnaf ziyareti yapabileceğini de haber alıyoruz .

Bizde Zeytinburnu’nda ki halkımıza ve ilçemize geçmiş olsun dileklerimizi ileterek oradan ayrılıyoruz.

Dışarda bir çok polis otobusu yanında, bir panzerde karşı sokakta hala bekliyor…

BDP Sosyal Medya

Reklamlar

2 Yanıt to "Zeytinburnu ilçe başkanı’na son durumu sorduk"

Bu ülkede müslümanlığın olmadığını hep söylüyorum. En müslümanı akp ise gerçekten müslüman yok. kürt sorununa gelince adamlar çatlıyorlar. neyin gösterisini yapıyorlar anlamıyorum. Halkçı bir çözüm bulmak o kadar mı zordur. onca kaynakları var bu halktan hala korkuyorlar ne denebilirki.

bu tur saldirilari her nerden kimden nasi gelirse gelsin naletliyor ama her seye ragmen yikilmadik yikilmiyacaz boyun egmiyecaz diz cökmiyecaz birlik beraberligimiz ve hakliligimiz insanlik mucadelemiz er vaya gec onlara diz cöktürecek inaniyorum inancim sonsuzdur yasasin özgürlük kazanilacak özgürlük olacak insanlik olacak tsk saygilarimlan?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: