Barış ve Demokrasi Partisi

Zeytinburnu`ndaki saldırılar Organizedir

Posted on: 23/07/2011

 

 

Zeytinburnu`ndaki saldırılar Organizedir

Zeytinburnu’nda Kürtlere ve işyerlerine yönelik son birkaç gündür gelişen ırkçı saldırılara tepki gösteren BDP İstanbul Örgütü, saldırılar karşısında önlem almayan emniyet yetkililerinin görevlerine derhal son verilmesini istedi. İstanbul Bağımsız Milletvekili Abdullah Levent Tüzel ise, “Kışkırtılmış çevrelere ve çetelere müsamaha gösterme geleceğe kast etmek anlamına gelir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet yetkililerinin düzenlenen askeri operasyon sonucunda Diyarbakır Silvan’da yaşanan çatışma sonrası yaptıkları açıklamaların akabinde İstanbul’un Zeytinburnu İlçesi’nde, yaşayan Kürtlere dönük Pazartesi günü başlayan saldırılar, dün gece de devam etti. Irkçı ve milliyetçi grupların sosyal internet ağları üzerinden dahi duyurdukları saldırı planlarına karşı herhangi bir önlem alınmazken, yine Kürtlere ait bir kurum ve işyeri saldırıların hedefi oldu. Tüm uyarılara rağmen yetkililerin olaylara göz yumduğuna dikkat çeken İstanbul Bağımsız Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, BDP İl Başkanı Hüseyin Çalışçı ve birkaç kez saldırıların hedefi olan BDP Zeytinburnu İlçe Eş Başkanı Nezir Erdemci, BDP İl binasında basın toplantısı düzenledi.

4 GÜNDÜR YAŞANANLAR DEDİKODUYMUŞ

Kürtlere dönük gelişen saldırılar karşısında üst düzey emniyet yetkilileri ile temasa geçerek, olayların büyümemesi için önlem almalarını talep ettiklerini aktaran BDP İstanbul İl Başkanı Hüseyin Çalışçı, son olarak dün yaptıkları görüşmelerde kendilerine önlem alınacağına dair garanti verilmesine rağmen, saldırıların devam ettiğine dikkat çekti. Öyle ki sosyal internet ortamlarında saldırıda bulunulacak işyerlerinin açıkça ilan edilmesi üzerine durumun İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Altıok’a telefonla bildirdiğini dile getiren Çalışçı, Emniyet Müdürünün kendisine “dedikodulara inanıyorsunuz” diyerek önlem almaması nedeniyle söz konusu işyerlerinin saldırıya uğradığının altını çizdi. Çalışçı, “Gerçekleşen saldırılar 3-5 kişinin bir araya gelerek gerçekleştirdiği saldırılar değildir. Saldırıların hükümetin açıklamaları ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün desteğiyle organize olduğunu kanısındayız” dedi.

‘KÜRTLER ÖZ SAVUNMAYLA KARŞILIK VERİR’

Çalışçı, “Her türlü saldırıya karşı önlem alınacağı” yönünde kendisine güvence veren görüştüğü bir emniyet yetkilisinin ise, saldırgan gruplara teşekkür ederek “Biz onlara yeteriz” dediğini Tv kanallarındaki görüntülerden tanık olduğunu da paylaştı. Tüm bunlar nedeniyle tedirginliğe kapılan Kürtlerin kendi öz savunma güçlerini geliştirecekleri yönünde kendilerine duyumlar geldiğini belirten Çalışçı, “Yaşananlar Başbakan’ın ‘bundan sonra farklı davranacağız’ politikasının ürünü ise, bu kimseye fayda getirmez. Bu ülkede etnik çatışma kimseye fayda getirmez” dedi.

TÜZEL: 1955’TEN BUGÜNE SİYASİ PROVOKASYONLAR TEZGAHLANDI

Çalışçı’nın ardından konuşan Milletvekili Abdullah Levent Tüzel de, son dönemde yapılan açıklamaların provokasyonların önünü açtığını söyledi. İlçede yaşananların Kürtlere dönük açık bir saldırı olduğunu ve buna da göz yumulduğunu kaydeden Tüzel, devlet yetkililerini “saldırgan grupları suç işlemeye iten söylem kullanmakla” suçladı. Tüzel, “Bugün hala sosyal medya üzerinden saldırı haberlerinin yayılması bu olayları hoş görme anlayışının hâkim olduğunu gösteriyor. Emniyet saldırıları önleyici tutum alması gerekirken, bunlar yaşanıyorsa bu durumun altındaki nedeni anlamak lazım. Türkiye’de 1955’ten bugüne siyasi provokasyonlar tezgâhlandı. Bugün de her yerde Kürt işçilere, sanatçılara ve siyasetçilerine dönük gelişen söylem ve eylemler etnik çatışmaya zemin hazırlıyor” dedi.

‘SEYİRCİ KALINMAMALI’

Saldırıların emniyetin gözü önünde cereyan etmesi nedeniyle kaygılı olduklarını ifade eden Tüzel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanılanlardan ders çıkarmak gerekir. Kışkırtılmış çevrelere ve çetelere müsamaha göstermek, geleceğe kast etmektir. Bu gelişmelere seyirci kalınmamalı. Yoksa Kürtlerin bu saldırılara karşı öz savunmaları ile yanıt vermesi halinde ülkenin kanlı bir sürece gitmesi içten bile değil.”

Saldırıların hedefi olan BDP Zeytinburnu İlçe Eş Başkanı Nezir Erdemci ise, ilçelerinde geliştirilen saldırılarla İstanbul’da ikinci bir ‘Gazi katliamı’ yaratılmak istendiğini söyledi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: