Barış ve Demokrasi Partisi

Gülseren Adaklı ile Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu Seçim Beyannamesi Üzerine

Posted on: 07/06/2011

Yrd. Doç. Adaklı: Bloğun beyannamesi somut çözüm önerileri sunuyor Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’nun 12 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’ne ilişkin açıkladığı “Seçim Beyannamesi”ne ilişkin olumlu tepkiler devam ediyor. Demokrasi Bloğu’nun “Seçim Beyannamesi”ni değerlendiren Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Gülseren Adaklı, beyanname nin çok kapsamlı olduğunu belirterek, “Beyanname; emek, barış ve demokrasi öneri yor. Çünkü bunlar ile Türkiye’nin kangrenleşmiş sorunları çözülebilir. Beyannamenin detaylarına baktığımız zaman da, Türkiye’nin kangrenleşmiş sorunlarına ilişkin somut çözüm önerilerini görüyoruz” dedi.

‘AKP ve CHP’nin beyannamelerinde mühendislik var’

Türkiye’de Kürt sorununun demokratik çözümü olmadan başka sorunların çözülemeyeceğinin altını çizen Adaklı, “Bu sorun çözülmeden ne emek sorunu ne de kadın sorunu çözülür. Burjuva partilerinin de bu sorunları çözemeyeceği açıkça ortadadır. AKP ve CHP’nin beyannamelerine baktığımız zaman bu sorunların çözümüne ilişkin bir şey göremiyoruz. Onların beyannamelerinde bir tür mühendislik var. O mühendisliğin nasıl yapılacağı konusunda da, bir sosyal algıdan son derece uzaklar” değerlendirmesi yaptı. Adaklı, Demokrasi Bloğu’nun beyannamesini önemsediğinin altını çizerek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sınıf mücadelesi çok feci şekilde kızışıyor. Buna karşın burjuva partilerinin demokrasinin kağıt üzerinde olmasını söylemenin ötesinde söyleyecek bir şeyleri yok. O yüzden bu beyanname önemlidir. Çünkü Türkiye’de güç erki elinde olmayanların ürettiği bir beyannamedir.”

AKP ve CHP’nin Türkiye’de iktidarı ve gücü elinde bulunduran partiler olduklarının bundan dolayı da beyannamelerinde güce ve iktidara karşı bir şeyin bulunmadığını vurgu layan Adaklı, “Demokrasi demek kendi iktidarını da bırakabileceğin bir iradenin ortaya konması demektir. Her yere yayılmış güç odaklarının ortadan kaldırılmasına ve eşitliğe dayalı bir şeydir. Bu eşitlik sözel veya bir takım kanun maddelerini değiştirmek değildir. Eğer eşitlik algın yoksa sosyal adalet felsefen yoksa demokrat falan olamazsın. Demokrasi denilen şey, hem ekonomik hem sosyal bir takım hakları amasız fakatsız kabul etmek demektir” diye konuştu.

‘Beyanname kapsamlı ve demokratik’

Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’nun beyannamesinin hedef kitlesinin çok açık şekilde konulduğunu vurgulayan Adaklı, “Tam da güçsüzleştirilmiş, kendi haklarını alma konusunda bırak bir tarafa gitmeyi sürekli hakları bastırılan, cezaevine atılan, sokakta öldürülenlerin beyannamesidir. Engelliler için hiçbir partinin önerisi dahi yokken, bloğun beyannamesinde bunu görebiliyoruz. Hem iktisadi hem sosyal hayatta hem de ideolojik anlamda bir şey yapmıyorsan bunun ötesin de eşitlik sözdedir. Bir tür kültürel devrimi yaratacak koşulları oluşturmak gerekiyor. İşte beyannamede bu koşulları oluşturacak maddeleri görebiliyoruz” diye konuştu.

‘Beyanname egemenleri krize soktu’ e Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’nun beyannamesinin egemen yapıyı ciddi bir krize soktuğunu ve kendisini korumak için şiddete başvurmaya başladığını vurgulayan Adaklı, “Bunun sonu yok bir yerde tıkanacak. İşte görüyorsunuz tıkandı bile her yerden isyanlar çıkıyor. Aysel Tuğluk bunu açıkça vurguladı. Bu bir tehdit değildir. Devlet içinde bile temsilde yer edinemeyen bir halkın temsilcisi bunu söylüyorsa bunu dikkate almanız gerekmektedir” dedi. Adaklı, ayrıca kendisinin de eğitim emekçisi olduğu nu belirterek, değerlendirmelerini şu cümleler ile sürdürdü: “Beyanname’nin emek boyutu da çok önemli. Bu ülkede binlerce in san çok zor şartlarda geçinmek zorunda kalıyor. Bir de bakıyorsunuz hükümet diyor ‘Güneydoğuya yatırım yapmak isteyenlere düşük asgari ücret verebiliriz” diyor. Bu hiç bir demokratik ülkede önerilemez. Bu bölgeler arası uçurumu derinleştirir ve oradaki in sanları sömürmeye dönüşür. Beyannameye baktığımızda emekçilerin özlük haklarından tutalım taşeronlaşmaya karşı birçok çözüm önerisi somut olarak sunuluyor” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: