Barış ve Demokrasi Partisi

Blok Adayları Akademisyenlerle Buluştu

Posted on: 29/05/2011

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul adayları akademisyenlerle bir araya geldi. Bloğun İstanbul 3. Bölge Bağımsız milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, seçimlerde Türkiye’nin gerçek sorunlarının konuşulmadığını belirterek, “El ele verip AKP’yi durduralım” çağrısında bulundu. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul Milletvekili adayları, daha öncesi seçimlerde “Bin umut” adayları konusunda aktif çalışma yürüten Bin Umut Koordinasyon’un organizasyonuyla Cezayir Toplantı Salonu’nda akademisyenler ile buluştu.

Toplantıya İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel ile 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel’in yanı sıra Ufuk Uras, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Zeynep Gambetti, Prof. Dr. Nükhet Sirman, Prof. Dr. Fatma Gök. Prof. Dr. Fikret Ataman, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Özgür Sevgi Göral ve Gazeteci-Yazar Erdoğan Altan katıldı. Toplantıda konuşan Bin Umut Koordinasyon üyesi Savaş Karataş, 2007 seçimlerinden sonra Bin Umut vekillerini takip etme kararı aldıklarını ve bu nedenle 4 yıl boyunca Bin umut vekillerini düzenli olarak takip edip çalışmalarını broşür haline getirdiklerini söyledi. 12 Haziran’da blok halinde seçime gedildiğini dile getiren Karataş, bloğun çok geniş toplumsal bir kesime hitap ettiğini bu nedenle blok desteklediklerini vurguladı.

Ardından söz alan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, daha güçlü bir meclis temsiliyeti için bloğun oluşturulduğunu Türkiye’nin aydınları, kadınları, sendikal çevrelerinin bloğa destek verdiğini belirtti. Bu seçimlerde, iki gücün var olduğunu, AKP ve diğer sistem partilerinin onun karşısında ise blok gücünün var olduğuna dikkat çeken Tüzel, şöyle konuştu: “Türkiye’nin sorunları konuşulmuyor seçim meydanlarında. Kaset siyaseti, kirli siyaset çeşitli yönleriyle konuşuluyor. Gerçek sorunlarda özellikle başbakanın ağzından ters yüz edilerek konuşuluyor. Ama bir şey var ki Türkiye oldukça sancılı bir süreçten geçiyor. Ülkede çözüm bekleyen başta Kürt sorunu olmak üzere, demokratikleşme ve laik problemleriyle sancılı bir süreç” dedi.

‘El ele verip AKP’yi durduralım’

Halkın tercihinin iki yönde olacağını, ya sistem partilerine ya da bloğu tercih edeceğini vurgulayan Tüzel, “Ya kara düzen bir süre daha can çekişmeye doğru gidecek. Ya da gerçekten orada halklarımızın Türkiye’nin çok dilli çok inançlı, çok kimlikli bütün Türkiye’yi oluşturan parlamentoda güçlü bir yapı oluşturacak” dedi. Seçim sürecinde el ele verip AKP’yi durdurmak gerektiğini belirten Tüzel, AKP’nin son günlerde şiddete ve milliyetçi söylemlere sarılmasının bir çırpınış olduğunu söyledi.

Ardından söz alan BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da, mecliste yaptığı çalışmaları anlatarak, bloğun önemine değindi. Uras’ın ardından söz alan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel, toplantının sadece seçimlere yönelik değil, aslında seçimlerden sonrada nasıl yapılabileceğini tartışmak gerektiğini belitti. Türkiye’nin her yönüyle zor dönemden geçtiğini dile getiren Tuncel özellikle yeni anayasa sürecinin Türkiye’nin on yıllarını alacağını vurguladı. Bir arada olmak ve mücadele edebilmenin olması gerektiğini dile getiren Tuncel, “Yeni anayasada sadece Kürtler değil, tüm toplumlar için yeni bir anayasa, toplumsal bir sözleşme yapılabilir mi?” diye sordu.

Daha sonra toplantıya katılan akademisyenler söz aldı. Söz alan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nükhet Sirman, akademilerde yaşanan sorunlara değindi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynet Gambetti, yaptıklarının ve bildiklerinin genel kamuoyunun bildikleri arasında çok büyük bir fark olduğunu belirtti. Sirman, akademisyenin dünyasının daha genel kamuoyuna yansıtılması ve alternatifiyle bir siyaset sürekli olarak hâkim kalıpların, iktidarın nasıl ürettiğini görerek ve bunun alternatifini üreten bir siyasi dilin nasıl yapılması gerektiğini bilmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: