Barış ve Demokrasi Partisi

Emek ve Demokrasi Bloku İstanbul Adaylarımızdan Sebahat Tuncel’in Meclis Faaliyetlerinden…

Posted on: 20/05/2011

Şiddet, Taciz ve Tecavüzlerin Engellenmesi için Soru Önergesi

BDP İstanbul 1. Bölge milletvekili Adayı Sebahat Tuncel, kadınların özgürlüğü için mücadeleyi bir yandan sokakta, DÖKH eylemlerinde, feminist örgütlerin etkinliklerinde, 8 Mart’larda yürütürken, bu mücadelenin meclis ayağını kadınlara yönelik şiddeti, baskıyı, tecavüzü sorunsallaştıran çeşitli soru önergeleri ve kanun teklifleri oluşturdu. Tuncel, verdiği soru önergeleri ile kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının engellenmesine dair iktidarın bir çalışması olup olmadığını düzenli aralıklarla soruşturdu.
Tuncel tarafından Adalet Bakanlığı’na yönetilen 23 Haziran 2010 tarihli önerge şiddet ve taciz vakalarına dair bir istatistiğin bulunup bulunulmadığını ve muhalif kadınlara yönelik şiddet vakalarının açığa çıkartılması için hükümetin bir çalışması olup olmadığını sormuştu. Ayrıca İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a yönetilen 7 Ekim 2010 tarihli ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf’a yönetilen 25 Ekim 2010 tarihli önergelerde ise medyada kadın cinayetlerinin ve dizilerdeki kadın temsilinin kadınları ayrımcılığını pekiştirdiği belirtmiş ve “medyadaki cinsiyetçi dilin yasaklanması konusunda hükümetinizin bir çalışması var mı?” sorusu iktidara yöneltilmişti.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Kanun Teklifi
BDP İstanbul Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel Kadın Cinayetlerini Durduracağız
Platformu’nun hazırladığı kanun teklifini 2011 Mart’ında Meclis’e sundu. Teklifte
kadın cinayetlerini önlemeye yönelik yasaların yetersiz olduğunu belirten Tuncel, bu durumun yeni kadın katillerini teşvik ettiğini ve 2010 yılının ilk 7 ayında kadın cinayetlerinde rekor kırıldığını belirtti. Teklifte, namus saikiyle, kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığı ve cinsel yönelik ayrımcılığı nedeniyle işlenen cinayetlerinin faillerinin müebbet hapisle cezalandırılması önerildi; tehdit altındaki kadınların korunması için yasal mevzuatın güçlendirilmesine ve şiddete uğrayan kadınları için gereken önlemlerin alınmasına dair çeşitli öneriler yapıldı.
Siyasi Tutuklu ve Hükümlülerin Yanında
Sebahat Tuncel cezaevindeki tutsakların sorunlarını meclise taşıdı, tutsakların özgürlüğü için yapılan eylemliliklere destek verdi. Tuncel’in mecliste verdiği soru önergeleri ile cezaevlerinde sohbet hakkının ihlali ile kitap ve gazetelerin yasaklanması, hasta tutsakların durumu, tutuklu çocuklara yönelik muamele, kadınlara yönelik şiddet, F Tipi cezaevlerindeki işkence ve saldırılar, İmralı Cezeavi ve diğer cezaevlerindeki tecrit mecliste ve medyada yaygın bir biçimde gündemleştirildi.
Tutuklu Gazetecilere, Sendikacılara ve Devrimcilere Destek
Tuncel, ayrıca ESP’li 10 Eylül tutsaklarının, KESK’lilerin, tutuklu SDP ve TÖP’lülerün, Ergenekon davası kapsamında tutuklanan ve sonradan beraat eden gazeteci Ahmet Şık ve daha nicesinin özgürlüğü için yapılan destek eylemlerinin düzenli bir katılımcısı oldu. Tuncel, ayrıca “Devrimci Karargah” gerekçesiyle tutuklanan SDP ve TÖP üyelerini 9 Ekim 2010 tarihinde Silivri Cezaevi’nde BDP Gaziantep Adayı Akın Birdal ile beraber ziyaret edip, onların sorunlarını dinledi.
Siyasi Tutuklu ve Hükümlü Kadınların Yaşam Koşullarının Düzeltilmesi İçin
Tuncel, tutuklu ve hükümlü kadınların sorunlarının özel bir titizlikle ele aldı. Şanlıurfa, Erzurum, Tekirdağ, Van, Bitlis, Metris, Aydın, Gebze ve daha birçok cezaevinde yaşanan saldırı, taciz, işkence ve diğer insani olmayan koşullara karşı kadın tutuklu ve hükümlülerin yanlarında oldu; basın toplantıları, soru önergeleriyle onların meclisteki sesleri oldu.
Tuncel, 2009 Haziranı’nda verdiği bir soru önergesinde Şanlıurfa E Tipi Cezaevindeki olumsuz koşulların tutuklu ve hükümlerin sağlıklarını tehdit etmesini gündeme taşıdı. 8 kişinin kalması için düzenlenmiş koğuşlarda yatak sayısının yetersizliği nedeniyle 14 kişinin kaldığı; yan yana üç pencere
olması gerekirken, bunlardan ikisi örülerek kapatıldığı cezaevinin sağlık koşulları açısından özellikle astım hastası kimi hastaların sağlık durumu için risk yarattığını vurguladı.
Tuncel, 2008 yılında ise Gebze cezaevinde adli erkek tutuklular aracılığıyla sözlü tacizlerle, şiş, sopa ve bıçaklarla siyasi kadın tutuklulara 2 gün üst üste saldırmasını, bu saldırı sonucu 9 kadın tutuklu yaralanması konusunda inceleme yapılmasını talep etti. Tuncel’in başka bir soru önergesine ise Bitlis cezaevindeki kadın tutuklara yönelik taciz yansıdı. Tuncel, bu önergede, kadınların kaldığı koğuşları erkek gardiyanların araması ve siyasi kadın tutukluların tacize karşı çıkması üzerine adli tutuklulardan ayrı tutulmaları nedeniyle adli tutuklulara
yönelik tacizin arttığını belirtti.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: