Barış ve Demokrasi Partisi

BDP Eş Genel Başkanı Filiz Koçali’nin Son Saldırılar Hakkındaki Açıklamasıdır:

Posted on: 18/05/2011

Özgürlüğe sıkılan her kurşuna karşı, bağımsız adaylara bir oy!

AKP hükümeti ve Genelkurmay, HPG kuvvetlerine karşı son günlerde tırmandırdığı saldırılarla ve halka, partimize  karşı yürüttüğü polis baskılarıyla sonuç alamayacağını biliyor. Yaklaşık otuz yıldan beri alamadığı sonuca, yani HPG güçlerini ve yasal parti hareketini imha etme amacına ulaşamayacağını onlar herkesten iyi görmektedir. Bu bilindiği içindir ki, İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan’la görüşmeler başlatmak zorunda kalındı.

O halde AKP hükümeti ve ordu ne yapmak istiyor?

AKP hükümetinin amacı bizce açıktır: AKP, Bölge’yi istikrarsızlaştırmaya çalışıyor. Partimizin bağımsız adayları desteklemek için yürütmek istediği seçim çalışmalarını sabote etmeyi, parti örgütlerimizin seçimlerde rol oynamasını önlemeyi hedefliyor.

Bu yolla seçmenlerimizin demokratik, parlamenter yolla çözüm arama irade, heves ve niyetini kırmaya, onları “seçim sandığından” uzaklaştırmaya, bu son “barışçı ve parlamenter şansı” deneme fırsatından halkımızı vazgeçirtmeye yelteniyor. AKP, halkımızın bilincinde, “seçimlerde bağımsız adayları seçsek de hiçbir şey değişmeyecek, devlet barışçı ve parlamenter yoldan haklarımızı almamıza izin vermeyecek, o halde seçimin önemi kalmadı” demesi için kanlı bir saldırı yürütüyor.

AKP böylece Bölge’de seçimleri sabote etmeye, seçimlerden çıkacak sonuçları değersizleştirmeye ve anlamsızlaştırmaya çalışıyor. Seçimlerden sonra kanlı saldırılarıyla yarattığı bu ortamı bahane ederek ve Batıdan alacağı oylara dayanarak Kürt özgürlük hareketine karşı topyekun bir savaşla imha hedefine yönelmeye hazırlanıyor.

Çünkü AKP, bölgede seçimleri kaybettiğini anlamıştır. Oylarının hızla düştüğünü görmüştür. AKP, “nasılsa bağımsızlardan arta kalan üç-beş oyla bile seçilen bağımsızlardan arta kalan bütün milletvekilliklerini kazanacağını bilmenin küstahlığıyla bölge halkının öfkesine ve tepkisine aldırmamakta, halkı utanmazcasına hiçe saymaktadır. Seçimlerde bağımsız adayların oylarını arttıracağını, AKP’nin ise “Kürtleri ben temsil ediyorum” iddiasını kökten kaybedeceğini Erdoğan ve kurmayları anlamışlardır. O nedenle bölgemizi istikrarsızlaştırmaya, bağımsızların açık ara kazanacağı seçimlerin meşruiyetine gölge düşürmeye, Batıdaki milliyetçi oylara dayanarak kazanacağı seçimlerden sonra, halkımızın iradesini hiçe sayarak, topyekun saldırıya geçmeye hazırlanmaktadır.

AKP yöneticileri aynı zamanda bölgede meydana gelen gelişmelerin kendi aleyhlerine geliştiğini de görmüşlerdir. Kürt halkını baskı altında tutan Irak rejiminin çökmesinden sonra, Suriye rejiminin temelinden sarsılması ve sıranın İran’a geleceğinin artık anlaşılması AKP liderlerini korkutmuştur. O nedenle şimdi AKP şefleri, Türk sınırlarının Güneyinde ve tüm Ortadoğu’da, Mağrip’te kopan depremin Türk hükümetini ve Türk tekelci ekonomisini sarsıp, yerle bir etmesini önlemek için Kürt halkına ve onun dostlarına karşı, Batıdaki milliyetçi oyları alarak seçimleri kazandıktan sonda topyekün saldırıya geçme kararı vermiştir.

AKP bu seçimleri bölgede kaybetmenin kendi geleceği bakımından yaratacağı tehlikenin de farkındadır. AKP’nin bölgede seçimleri kaybetmesi, bağımsızların, arkalarında büyük bir bölge oyuyla Meclise girmesi, AKP’nin seçimlerden sonra Türkiye’yi kendi keyfine göre yönetmesine son verecektir. Böyle bir sonuç alındığında AKP için bu seçim, Batıda da kazanabileceği son seçim olacaktır. O nedenle AKP, şimdi bölgemizde kanlı saldırılarla ve barbarlık düzeyindeki polis baskısıyla yarattığı kaos ortamından yararlanarak, sandık güvenliğini ortadan kaldırmaya, seçim sonuçlarıyla oynama imkanı kazanmaya, bağımsızların oylarını çöpe atmak için gerekli mekanizmaları yaratmaya çalışmaktadır.

Bu durumda, partimizi seçimlere yoğunlaşmaktan alıkoyma, seçimlerden düşürme, seçim motivasyonunu hiçe indirme, halkımızı seçim zaferinin değerinden kuşkuya düşürme oyununu bozmak büyük bir önem taşımaktadır.

Buradan bütün demokrat kamuoyuna sesleniyorum:

Şu anda Kürt halkı tüm Türkiye için amansız bir saldırıya göğüs geriyor, tüm Türkiye için çok ağır bedel ödüyor, tüm Türkiye için AKP despotizmini geriletmek amacıyla eşi görülmemiş fedakarlıklara katlanarak, mücadele ediyor.

Partimizin desteklediği bağımsız adayların etrafındaki seçim mücadelesi başarıya ulaştığı zaman, AKP’nin “PKK’lilerin kanını dökerek, Türk milliyetçilerinin oylarını kendi cebine akıtma” taktiği yenilgiye uğrayacaktır. Erdoğan’ın 367 vekillik kazanıp keyfine göre bir Anayasa yaparak, Türkiye’yi faşist diktaya açık hale getirecek olan “Başkanlık Rejimine” geçmesi önlenecektir. Savaşla, kanla çürüyen bir zemin üstüne inşa edilmiş Türk ekonomisinin, seçim sonrasında tüm kentleri etkisine alacak olan bir savaşla yerle bir olması bu yolla önlenecektir. AKP’nin ve tekelci sermayenin Türk sınırları dışında, Kürtlerin, Arapların, bölge halklarının stratejik zenginliklerini büyük devletlerle, ABD, İngiltere ve İsraille birlikte paylaşmak için girişecekleri saldırı savaşlarını önlemek mümkün olacaktır.

Kürt halkı ve onunla birleşen sol, demokrat, aydın çevrelerin seçimlerden başarıyla çıkması tüm halklarımızı bekleyen tehlikeleri, felaketleri önleyecek, onlara demokrasinin, özgürlüğün, refahın yollarını açacak, seçimlerden sonra, bu amaçlara ulaşmanın hukuki teminatı olacak olan “sivil, demokratik bir anayasa” için ortam oluşacaktır.

Partimizin bütün örgütlerini, bütün yurttaşlarımızı bağımsız adaylar etrafında birleşmeye, bağımsız adayların seçim bölgelerinde sokak, sokak, ev, ev, her insanımızla buluşmaya, halkımızın dökülen kanlarına layık olabilmek için gece, gündüz ter dökmeye çağırıyorum.

Şimdi AKP, “kendi topraklarında” rakiplerine kaset şantajı yapıyor; Kürdün topraklarında ise kan döküyor.

Onun seçim kampanyası kirlidir ve kanlıdır.

Kürde sıkılan her kurşuna karşı, bağımsız adaylara bir oy!

Özgürlüğe sıkılan her kurşuna karşı, bağımsız adaylara bir oy!

Demokrasiye sıkılan her kurşuna karşı, bağımsız adaylara bir oy!

Halkın ekmeğine sıkılan her kurşuna karşı, bağımsız adaylara bir oy!

18 Mayıs 2011

Filiz KOÇALİ

Barış ve Demokrasi Partisi

Eş Genel Başkanı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: