Barış ve Demokrasi Partisi

Kürtler ile Türkler Aynı Hayatı mı Yaşıyorlar?

Posted on: 17/05/2011

Türkiye’de yaşayan bütün ezilenlerin, emekçilerin, Kürtlerin, kadınların partisi ve sesi olan BDP, Kürtlerin ve emekçilerin mücadelelerinin birbirine sımsıkı bağlı olduğunu düşünmektedir. Bu vurgu, 1990’lardan bu yana gittikçe daha da canalıcı bir gerçeğe dönüşmektedir. BDP, Türkiye’deki sınıfsal ve ulusal ayrımların gittikçe örtüştüğünü, Kürtlerin ezilen bir ulus olmanın dışında, ezilen bir toplumsal sınıfa da dönüşmekte olduğunu tespit etmektedir. Mücadele içindeki Kürt halkı, yalnızca oğullarını ve kızlarını kaybetmemektedir, aynı zamanda ekmeğini ve geleceğini de kaybetmektedir.

Tarhan Erdem’in yönetimindeki KONDA araştırma şirketinin Temmuz 2010’da gerçekleştirdiği “Kürt Meselesini Yeniden Düşünmek” isimli araştırma, Kürtlerin, ekonomik ve toplumsal alanda Türkler karşısında ne kadar dejavantajlı bir konuma itildiğini açıkça göstermektedir. Tüm Türkiye’den seçilen rastgele örneklemler kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmanın sonuçları, BDP’nin ve Kürt hareketinin yıllardır dile getirmeye çalıştığı Kürt meselesinin toplumsal sonuçlarını da doğrular niteliktedir. Bu araştırmanın ilginç satırbaşlarını alıntılamak ve sizlere paylaşmak istiyoruz:

Çalışma Durumu ve İşsizlik

İşsizlik oranları Türkler ve Kürtler arasında da oldukça farklıdır. Türklerin çalışabilir nüfus içinde yüzde 11,8’i işsiz iken Kürtlerin yüzde 18’i işsizdir.

Kürtlerin çalışan nüfusu içinde devlet memuru ve özel sektörde memur, yönetici gibi çalışanları Türklere göre oldukça düşüktür.

Emekliler Türkler arasında yüzde 14,2, Kürtler arasında yüzde 4,6 oranındadır.

Sosyal Güvenlik Durum

Dört Türk’ün üçü SGK’ya bağlıyken, ancak beş Kürt’ün ikisi aynı kuruma bağlıdır. Hiçbir sosyal güvenlik sistemine dâhil olmayanlar Türklerde yüzde 19, Kürtlerde ise yüzde 22,3 oranındadır

Hane Gelir

Kürtlerin ve Türklerin Aylık Hane Gelirlerinin Karşılaştırılması

Yoksulluk

Kürtlerin ve Türklerin Kişi Başı Gelirlerinin Karşılaştırılması

Kürtlerin yüzde 23,4’ü aylık 64 TL ve altı gelirdedir (günlük 1 dolar ve altı), yüzde 29,4’ü de aylık 65 -138 TL gelir dilimindedir (günlük 2,15 dolar). Bu oranlar Türkler de ise 64 TL ve altı gelir diliminde yüzde 4, 65 – 138 TL gelir diliminde yüzde 15,1 şeklindedir. Yani, Kürtlerin yüzde 52,8’i, Türklerin ise yüzde 19.75’i aylık 138 TL gelirin altında yaşamaktadır.

Okuryazarlık

Türkiye genelinde en basitinden okuryazarlık oranlarına bakıldığında, bölgenin geri bırakılmışlık sorunu çok bariz olarak ortaya çıkmaktadır.

İllerde Okuryazar Olmayanların Oranları

Sosyoekonomik Gelişmişlik

Bölgenin sosyoekonomik durumunu  ortaya koyan diğer bir gösterge olarak DPT’nin Sosyoekonomik Gelişmişlik Endeksi incelendiğinde ise, bölgedeki illerin neredeyse tümünün en düşük seviyede yer aldıkları görülmektedir. Aşağıda illerin sosyoekonomik gelişmişlik düzeylerini gösteren tabloda sarı olarak işaretlenmiş olan bölge illerinin en sonlarda yer alması durumun ne denli çarpıcı olduğunu göstermektedir. Tablodan sonra yer alan ve yine Sosyoekonomik Gelişmişlik seviyesini il düzeyinde gösteren harita da benzer şekilde, bölgenin geri bırakılmışlık halini sergilemektedir.

İllerin Sosyoekonomik Gelişmişlik Endeks Seviyeleri

(Kaynak: “Kürt Meselesini Yeniden Düşünmek”, Temmuz, 2011. Ayrıntılar için bkz: http://www.konda.com.tr)

Reklamlar

1 Response to "Kürtler ile Türkler Aynı Hayatı mı Yaşıyorlar?"

bu dil, tersinden milliyetçilik üreten bir dil bana kalırsa. ben “kürt” değilim. ama “türk” de değilim. bu topraklarda yaşayan biri olarak haritaya nasıl yerleşeceğim peki?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: