Barış ve Demokrasi Partisi

AKP Hükümeti Sokakları İşkencehaneye Çevirdi!

Posted on: 03/05/2011

AKP’nin Kürtlere karşı, polis, asker ve yargı eliyle sokakları işkencehaneye çevirdiğini söyleyen Ahmet Türk, DTK’nin askeri ve siyasi operasyonlar ile MGK kararlarına karşı 5 Mayıs’ta toplanacağını duyurdu

» SEÇİM GÜVENLİĞİ BAHANE

Artarak süren askeri ve siyasi operasyonlar üzerine DTK Başkanlık Divanı toplandı. AKP hükümetinin de diğer hükümetler gibi savaşta ısrarcı olduğunu askeri ve siyasi operasyonlarla ortaya koyduğunu söyleyen DTK Eşbaşkanı Türk, “Seçimin güvenliği denilerek Kürt kurum ve kuruluşlarına yönelmiş, sokaklar işkencehaneye çevrilmiştir” dedi.

» HÜKÜMET SORUNUN KAYNAĞI

Askeri operasyonlar nedeniyle 20 HPG’linin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Türk, “Diyalog ve görüşmeler Sayın Öcalan ile sürdürülürken, askeri ve siyasi operasyonlar niye sürdürülüyor? Yapılanlar AKP hükümetinin sorunun çözümünde bir niyet sahibi olmadığı gibi, çözümsüzlüğün de kaynağı olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

Sokaklar işkencehaneye döndü

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanlık Divanı bölgede artan askeri ve siyasi operasyonlara dikkat çekmek amacı ile basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan basın toplantısına DTK Başkanlık Divanı Üyesi ve “Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Ahmet Türk, DTK Sözcüsü Cemal Coşkun, DTK Başkanlık Divanı üyeleri Selçuk Mızraklı ile Tülay Özdemir katıldı.

Sokaklar işkencehanelere çevrildi

Açıklamayı okuyan Ahmet Türk, Kürt sorununun çözümü noktasında AKP hükümetinin de diğer hükümetler gibi savaşta ısrarcı olduğunu, askeri ve siyasi operasyonlar ile ortaya koyduğunu söyledi. Yapılan son MGK toplantısı sonrası açıklanan bildirgeye dikkat çeken Türk, “Seçimin güvenliği denilerek hem bölgemizde, hem de metropollerde akla hayale sığmayan uygulamalara, sivil itaatsizlik eylemlerine, Kürt kurum ve kuruluşlarına yönelmiş, sokaklar işkencehaneye çevrilmiştir” dedi.

Polis, asker ve yargı ile el ele verdi’

MGK’nin sonuç bildirgesinde “terörle mücadelede kararlılık” vurgusunun yenilendiğini söyleyen Türk, AKP hükümetinin Kürtlere karşı, polis, asker ve yargı ile el ele verdiğini belirtti. Düzenlenen demokratik direniş eylemleri, “demokratik çözüm çadırları”, sivil Cuma namazları ile seçim bürosu açılışlarına dönük polisin müdahalelerinin artarak devam ettiğini ifade eden Türk, Kürt sorununun demokratik çözümünü geliştiren eylem ve etkinliklerin var olan konsept ile ele alınarak yeni bir tehdit olarak dile getirildiğine işaret etti.

Başbakan diktatörlük peşinde

HPG’nin 15 Haziran tarihine kadar uzattığı ateşkes kararının ardından sürdürülen askeri operasyonlar nedeniyle 20 HPG’linin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Türk, “Bu yaklaşım ve yönelimler de ortaya koymuştur ki; AKP ve Başbakan diktatörlük peşindedirler. Yoksa diyalog ve görüşmeler Sayın Öcalan ile sürdürülürken, askeri ve siyasi operasyonlar niye sürdürülüyor? 50 bin paralı özel ordu, 150 bin sınır güvenlik polisi, 15 bin imam ordusu kime karşı, neye karşı oluşturulmaktadır? Tabii ki Kürtlere karşı! 30 yıllık çatışmalı ortamdan ders çıkartmadıkları gibi, sorunun çözümünde bir niyet sahibi olmadıkları gibi, çözümsüzlüğün kaynağı olduklarını ortaya koymuşlardır” diye konuştu.

Acil toplantı yapılacak

Türk, bölgede yaşanan son gelişmeler başta olmak üzere, Kürtlere ve demokratik kamuoyuna dönük başlayan baskıları değerlendirmek ve tutum belirlenmek için DTK Genel Kurulu’nun acilen 5 Mayıs tarihinde BDP İl binası Vedat Aydın Konferans Salonu’nda toplanacağını duyurdu.

Gazetecilerin “sivil itaatsizlik eylemeleri devam edecek mi?” sorusuna Türk, “Sivil itaatsizlik eylemlerimizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Seçimler gündemde iken sivil itaatsizlik eylemleri tabi ki devam edecek. Bu sivil itaatsizlik eylemlerini seçim için yapmadığımızı herkesin anlaması gerekir” şeklinde cevap verdi.

(Kaynak: Özgür Gündem, 3 Mayıs 2011)

Reklamlar

1 Response to "AKP Hükümeti Sokakları İşkencehaneye Çevirdi!"

bir giresunlu olarak. ilk başta giresun sonra türkiyede başarılı olmanızı can- gönülden dilerim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: