Barış ve Demokrasi Partisi

BDP Kentsel Dönüşüm ile İlgili Ne Söylüyor

Posted on: 30/04/2011

AKP iktidarı oyunu varoşlardan almasına rağmen, varoşlara en büyük kötülüğü yapan iktidardır. AKP döneminde kentsel dönüşüm adı verilen projeler ile, bir çok gecekondu mahallesi yerinden edilmiş, bu alanlar büyük gösterişli sitelere, zenginlerin oturacağı lüks apartmanlara açılmıştır. Peki, nedir bu olayın içyüzü, peki BDP ne yapacak bunun için?

Gecekondular, varoşlar, yıllardır büyük kentlerin istenmeyen yüzü olarak sunuldu bize. Televizyonlar, gazeteler, radyolar, bize hep varoşlardan kurtulmak gerektiğini, varoşun çirkin, varoşun tehlikeli, varoşun pis olduğunu anlatıp, varoşları temizlemek gerektiğinden bahsettiler. Varoştan tiksinen bu ses, Türkiye’deki zenginlerin, güçlülerin, hükümetlerin sesi idi. O zenginler ve o hükümetler, 1960’lardan itibaren fabrikalara, işyerlerine ucuza işçi bulabilmek için Türkiye’nin taşrasından, köylerden insanları İstanbul’a göçe teşvik ettiler, daha sonra devlet arazilerini bu insanlara açtılar. Amaçları, ucuza çalışacak işçiler yaratmaktı. Ama şimdi, bu gecekondu arazileri değere binince, buralara lüks siteler yapmak isteyen AKP destekli mütahitlerin ağzı sulanınca, AKP de varoş halklarını gözünü bile kırpmadan gözden çıkardı. Neydi plan, kenti güzelleştirme adına, depremden korunma adına, daha iyi bir yaşam adına, varoşların halkını şehrin kıyısında bucağında uzak mı uzak köşelere yollayıp, varoşları da para yuvası haline getirmeyi planlıyorlar. Bunun için de devletin kurumu TOKİ’yi varoşları halktan temizlemek için kullanıyorlar. Amaç, alışveriş merkezleri ile, lüks siteleri ile, zenginlere hoş gözükecek, zenginlerin daha da zengin olabileceği bir İstanbul yaratmak. Bu sırada gözden çıkarılan varoşların halkı ne olacak, AKP bunu asla ama asla düşünmüyor.

Kentsel dönüşüm projeleri kimleri etkiliyor? Proje uygulanan tüm mahalleler İstanbul’daki en yoksul varoşlardır. Buralar, İstanbul’da yoksulların, ezilenlerin, Kürtlerin ikamet ettiği mahallelerdir. Kentsel dönüşüm, varoş halkları için ciddi ekonomik mağduriyetler getiriyor. Bugüne kadar yapılan hiçbir projede, o bölgede ikamet eden insanlar sürece dahil edilmemiştir. Sulukule, Ayazma, Tarlabaşı bize gösteriyor ki, değerinin çok altında tutarlara alınan mülklere karşılık, varoş halkları sosyal yapıya hiçbir uygunluğu olmayan, şehirden uzak alanlarda kurulmuş sitelerdeki konutlara borçlandırılmışlardır. Daha sonra bir çok aile sonraki gerekli ödemeleri yapamayıp bu konutları da kaybetmişlerdir. Kiracılar ise hiçbir şekilde aktör olarak dikkate alınmamış ve bölgeyi terk etmeleri sağlanmıştır. Dönüşüme uğrayan mahallelerdeki kültür, dayanışma, eş, dost, akraba ilişkileri darmadağan oluyor. İnsanlar yanlızlığa mahkum ediliyor, bir çok durumda özellikle kadınlar yanlızlıktan bunalıma giriyor.
AKP kentsel dönüşüm ile varoşları paramparça edip zenginlere peşkeş çekmektedir. Peki, bu duruma dur diyecek olan kimdir? CHP, MHP midir? CHP ve MHP ne zaman yoksulların derdini düşünmüş ki şimdi elini bize uzatsın? AKP’ya karşı çıkabilecek tek güç, ezilenlerin ve yoksulların partisi Barış ve Demokrasi Partisi’dir. Biz, vekillerimiz ile Meclis’te kentsel dönüşüm ile varoşların parçalanmasına, yoksul halkımızın mağdur edilmesine dur diyeceğiz. Biz, insanımızın varoşların varolan koşullarına da layık olmadığını biliyoruz. BDP, varoşların yerinde iyileştirilmesi için çalışacaktır. Varoşlar, ezilen halkımızın yüreği kadar tertemiz oluncaya kadar da biz mücadelemizi sürdüreceğiz. BDP, neleri talep ediyor, ne için mücadele edecek?

1. Kentsel dönüşüm uygulanması düşünülen mahallede halk toplantısı yapılmalıdır. Ve TOKİ halka detaylı bilgi vermelidir. Buraya; mahalleli, demokratik kitle örgütleri ve siyasi kurumlar da kendi kimlikleriyle katılmalıdır. Projenin uygulanıp uygulanmayacağı veya alternatif projeler oylamayla kararlaştırılmalıdır. Oylama, mahallede oturanların oy kullanacağı bir yerel referandum şeklinde olmalıdır. Bu yöntemin tüm yasal dayanakları mecliste hazırlanmalıdır.
2. Kentsel dönüşüm yerine, yerinde iyileştirilmeye gidilmeliri. Yani, varoşların altyapı ve belediye hizmetleri güçlendirilmelidir. Neden en kaliteli hizmetler en zengin semtlere gitmektedir? BDP buna hayır diyecektir. Emeğiyle bu şehri ayakta tutan varoşların halkı, en iyi hizmeti görmeyi haketmektedir
3. Kentsel dönüşüm insanların başka bir yere nakledilmeleri şeklinde kararlaştırılırsa, yeni yapılacak konutların projeleri insanların kültürel yapılarına uygun olmalıdır. Alternatifli projeler yerel referandumda oylanmalıdır.
4. Yeni yapılacak konutların bedelleri insanların ekonomik güçlerine ve ayrılacakları alanın değeri de gözetilerek olmalıdır. Pozitif ayrımcılık ilkesi dikkate alınmalıdır. Esasen bu da yerel referandumda oylanacak projelerde açıkça belirtilmelidir.
5. 2981 ve 3290 nolu imar yasaları (gecekondu afları) uygulanmalıdır, belediyeler imar dağıtmalıdır.
6. Kamu kaynağı ile depreme karşı güçlendirme yapılmalıdır, kaynak merkezden belediyelere ulaştırılmalı, güçlendirmeyi doğrudan belediyeler yapmalıdır. Yerinde güçlendirme; hem yaşam alanını, hem yaşanılan toplumsal dokuyu (kültürü) güçlendirir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: