Barış ve Demokrasi Partisi

BDP Deprem ile İlgili Ne Söylüyor

Posted on: 30/04/2011

İstanbul ve Marmara bölgesini büyük bir deprem bekliyor. Yıllardır konuşulan şey, bu depremin on binlerce insanı öldürecek ve binlerce binayı yerle bir edecek olması. 17 Ağustos felaketinden bu yana 11 yıl geçmesine rağmen, depreme karşı AKP iktidarı döneminde hiçbir ciddi adım atılmadı. Hatırlayın, o zaman 30 yıl içinde bir deprem olması bekleniyordu, bu sürenin neredeyse üçte biri de AKP iktidarı döneminde kaybedildi. Bu 11 yılın sonunda, ölmesi beklenen insan sayısı da değişmedi, yıkılacak bina sayısı da. Peki neden?
Bize hep depremin İstanbul’u vuracağı söyleniyor. Ama bu doğru değil. Deprem İstanbul’u vurmayacak. Deprem, İstanbul’da yoksulları, emekçileri, ezilenleri, Kürtleri vuracak. İstanbul’da yıkılacak binaların hemen tamamı varoşlarda. İstanbul’da depremde hayatını kaybedecek insanların hemen hemen tamamı varoşların emekçi ve yoksul halkı, ve bunların da büyük bir kısmı Kürtler olacak. AKP deprem için bir şey yapmıyor, çünkü depremin vuracağı insanlar AKP’ye güç veren zengin kudretli insanlar değil. AKP güçsüzlerin haklarını, en temel yaşama haklarını savunmuyor, zira AKP güçlülerin partisi, AKP zenginlerin partisi. AKP ancak ihtiyaç duyduğu zaman yoksul halka yüzünü dönüyor, diğer zamanlarda ise güçlülerle elele kalıyor.
Türkiye’de ezilenleri mecliste temsil edebilecek olan parti, yalnızca ve yalnızca Barış ve Demokrasi Partisi’dir. BDP yalnızca Kürtlerin partisi değildir. BDP, bu ülkede yoksulların, emekçilerin, hakları gaspedilenlerin partisidir. Bu ülkede en altta bulunanların ve ezilenlerin haklarını, işine geldiği zaman değil, her zaman yürekten savunacak olan parti BDP’dir. Dolayısı ile, İstanbul’da ezilenlerin, yoksulların, emekçilerin, vaoşların, Kürtlerin depreme kurban edilmelerinin önüne geçebilecek, bu insanların haklarını meclise savunacak parti de BDP’dir. Biz, AKP’nin neleri yapamayacağının, yapmayacağının farkındayız. Biz AKP’nin emekçileri, ezilenleri, Kürtleri savunmayacağının farkındayız. Bunu biz yapacağız. Meclise girecek vekillerimizle, depremde varoşların güçlendirilmesi, yoksul halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli bütün adımları atacağız. Biz, mecliste sizin sesiniz olacağız. 2007’den bu yana, İstanbul vekilimiz Sebahat Tuncel nerde bir gecekondu yıkımı olsa oradaydı, nerde grev olsa oradaydı, nerde öğrenciler, kadınlar hakları savunsa oradaydı. Onların sesini meclise taşıdı. Bu dönem seçilecek arkadaşlarımız bu yaklaşımı, bu azmi devam ettirecekler ve depreme karşı AKP’nin görmezden geldiği milyonlarca yoksulun, işçinin sesi olacaklar. Depremin yoksulları, ezilenleri, emekçileri, varoşları, Kürtleri vurmasına engel olmak için, oylar Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarına!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: