Barış ve Demokrasi Partisi

BDP Yoksulluk ile İlgili Ne Söylüyor

Posted on: 29/04/2011

AKP iktidarı Türkiye’ye zenginlik getirdiğini iddia ediyor. Muhakkak bazıları zenginleşiyor, ama bu milyonlarca insanın gün be gün daha da yoksullaşması pahasına oluyor. AKP iktidarı sonucunda, artık daha az insan düzenli bir işe sahip, daha az insanın sosyal güvencesi, sigortası, emeklilik hakkı var. Daha fazla insan kirada oturuyor, daha az fazla çocuk sokaklarda çalışıyor.

Ama AKP’nin buna da bulduğu bir çözüm var: Yoksulluk yardımları. AKP döneminde milyonlarda insan 3 kuruş ordan 5 kuruş şurdan yoksulluk yardımlarını almaya başladı. Peki neden? AKP çok iyi biliyor ki, yoksulluk yardımları kendisi için siyasi bir araçtır.

Peki nasıl?

1. AKP’nin dağıttığı yoksulluk yardımları, kömür, gıda, çocuk parası, bunların hiçbiri insanımızı yoksulluktan kurtaracak miktarda değil. Ayda verdiği 20-30 lira çocuk parası, ancak insanları AKP’nin kapısına kul köle etmeye yarıyor.

2. AKP bu yardımları insanlar yoksullaştığı için dağıtmıyor. Tam tersine, yoksul insanlar siyasileştiği zaman, siyasi bir önem kazandığı zaman dağıtıyor. AKP yoksulluk yardımlarını; ezilenler, emekçiler, Kürtler seslerini yükseltmeye, hakları için mücadele etmeye başladıkları zaman dağıtıyor. Ya da bu insanların oyu kıymete bindiği zaman dağıtıyor, çünkü ancak onların oyları ile rakiplerini yenebiliyor.

3. Türkiye’de yoksulluk yardımlarının artmasının sebebi yoksulluğun artması değildir. Bunun sebebi, Türkiye’nin en yoksullarının, Kürtler’in, emekçilerin BDP etrafında, Kürt hareketi etrafında mücadele etmesidir. AKP, yoksulluk yardımlarını hediye etmemiştir. AKP, yoksulluk yardımlarını bu halka vermek zorunda kalmıştır, çünkü bu halkla başka türlü başa çıkamamaktadır.

Biz, BDP olarak bu oyunun farkındayız. Ama biz AKP’nin yoksulluk yardımlarını neden bir silah olarak kullanabildiğinin de farkındayız. AKP yardımları, rastegele, ufak ufak, kişiler ilişkilere göre, aynen bir sadaka gibi dağıtmaktadır. İnsanımızı dilenci konumuna sokmaya çalışmaktadır, üç kuruş için birbirini iten kakan insanlar yaratmaya çalışmaktadır.

BDP bu oyunu bozacaktır. Bizim talebimiz, devletin vatandaşına hakettiği yaşam düzeyini sağlamasıdır. Bunu kurallara bağlı olarak yapmasıdır. Biz, devletten yardım istemiyoruz. Biz, bu ülkenin her vatandaşının onuruna yakışacak şekilde, her ay bir vatandaşlık gelirine sahip olmasını talep ediyoruz.

Ey halkımız, ey mücadele eden, haklarının bilincinde olan, mücadelesi ile bu ülkeyi demokratikleştirmeya çalışan halkımız. Şu unutmayalım. Her vatandaşa bunu sağlamak bu devletin bütçesine hiç de ağır gelmeyecek. Bu devlet bunu yapabilir. Bunu yapmamasının sebebi parasının olmaması değildir. Tek sebebi şudur: Rastgele, sadaka gibi yardımlarla, ezilenleri, yoksulları, Kürtler’i çok daha rahatlıkla kontrol edebiliyor. Gelsin AKP, eğer gerçekten niyeti halkımızın karnının doyması ise, cebindeki parayı çıkarsın, iş adamlarına teşvik diye dağıtacağının 10’da biri paraya, bu onurlu halka hak ettiği geliri versin. BDP, mecliste bunun gerçekleşmesi için her şeyi yapacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: